Pages Navigation Menu

PERSONAL TRAINING AND LIFE COACH

Fitness Beslenme Programı

Fitness Beslenme Programı

Fitness’da amaç formda kalarak ideal kilo ve bedene sahip olarak sağlıklı bir yaşam sürmektir. Bu nedenle çalışmalarda yapılan her şey vücuda direk etki eder ve bu yüzden çalışmalarımızdaki en ufak bir şeye bile dikkat etmemiz gerekir. Çalışma temposu, çalışma şekli, çalışma saatleri, beslenme ve hatta sporda giyeceğimiz giysiler bile önemlidir. Tüm bunları doğru bir şekilde yaparsanız başarıya ulaşabilirsiniz.  Bu yazımda sizlere fitness ve beslenme ilişkisini anlatmaya çalışacağım.

Fitness Beslenme Programı

Fitness’da hiç kimsenin unutmaması gereken ve en önemli olan şey bu çalışmanın kişiden kişiye değişeceği ve bu nedenle de herkes için ayrı bir çalışma şeklinin olması gerektiğidir. Fitness Beslenme Programı da bu şekildedir. Kişinin yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. (Örnek olarak vücudunda yağ fazlası bulunan bir kişi beslenme ve sporla bu fazla yağdan kurtulmayı amaçlarken yağ eksiği olan kişi tam tersi bir çalışma ile ideal yağ oranına kavuşmaya çalışır.)

Beslenmeye geçmeden önce beslenme ile ilgili bir tanımlama yapmak uygun olacaktır. Basal Metabolic Rate (BMR) yani Bazal Metabolizma Hızı beslenme için dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. BMR; bazal koşullarda metabolik olayların (vücut sıcaklığının korunması, solunum olayları, dolaşım olayları, kas tonosu,) sürdürülmesi ve vücudumuzdaki organların (böbrek, karaciğer vs.) işlevlerini devam ettirmesi için harcanan enerji anlamına gelmektedir. Kısaca tanımlamak gerekirse kişinin günlük hayatında vücudu tarafından harcanan enerji miktarıdır. Beslenme programında belirttiğim gibi BMR sonucu çok önemlidir ve ilk olarak kişinin BMR ölçüsü belirlenmelidir. Bunun devamında buna bağlı olarak fitness beslenme programı uygulanmalıdır. BMR’nin yaşa, cinsiyete, mevsime ve beslenmeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu da beslenmenin neden kişiden kişiye değişmesi gerektiğinin en önemli kanıtıdır.

Fitness Beslenme Programı ve Doğru Eğitim

Bu tanımlanamadan sonra beslenme ile ilgili önemli noktalara değinebiliriz. Fitness yapan çoğu kişi beslenmeye önem vermez ve bu nedenle de çalışmalarında hedeflediği noktaya ulaşamaz. Beslenme çalışmaların en önemli tamamlayıcısıdır. İyi bir çalışma ve beslenme programı istenilen ve olması gerekendir. Fitness beslenme programı konusunda kişiler kesinlikle profesyonel kişilerden yardım almalıdırlar. Bir spor salonundaki iyi vücutlu birinin yerine bu konuda eğitim almış bir kişiden yardım almak daha doğru olacaktır. Bu yazımda sizlere öğün öğün ne yemeniz gerektiğini söyleyemeyeceğim ki bunu kimse belirtemez. Sadece fitness’da değil bir konuda internet üzerinden diyetler bulabilirsiniz. Ama bunun size uygunluğunu kim bilebilir ?  Bu yüzden burada beslenme konusunda önemli olan şeyleri belirterek size yardımcı olmaya çalışacağım.

Fitness beslenme programı nızda üç ana öğün ve üç ara öğün olması idealdir. Yani sık aralıklarda az yiyerek hem açlık hissetmeyeceksiniz hem de sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaksınız. Bu sayede açlık hissiniz olmayacağından bir öğünde çok aşırı yemek yemeniz önlenmiş olacaktır. Aşırı yememe sonucunda da başta mide olmak üzere vücut daha düzenli ve düzgün çalışmış olacaktır.

Fitness Beslenme Programı ve Sağlık

Beslenmenizde fastfood denilen ve sağlıksız olan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir ki bunu normal yaşantımızda da uygulamamız sağlığımız açısından önemlidir. Yağlı kızartmaları da tercih etmemelisiniz. Yiyeceğiniz besinleri ızgara şeklinde yemelisiniz. Örnek olarak ızgara bir tavuk bir öğününüz için iyi bir beslenme olabilir. Ayrıca sebzelere ihtiyacınız oranında önem vermelisiniz. Tüm bu besinlerin miktarını ve çeşidini BMR oranınız göre ayarlamalısınız.

Bu konuda değinmek istediğim son bir konuda sporcular ve fitness çalışmaları yapan kişiler olarak özel hazırlanmış ek vitamin, protein, mineral ve gıda tozlarının kullanılmasıdır. Özellikle bunların hapları piyasada çok yaygındır. Yukarıda belirttiğim şekilde beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde bunlara gerek yoktur. Öyle ki bu tip takviyeler vücut dengenizi bozarak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Önemli olan sağlıklı ve yavaş yavaş hedefe ulaşmaktır. Tüm fitness beslenme programı çalışmalarınızda yukarıdaki önerilere dikkat etmenize rağmen bir şikayetiniz, sağlık sorununuz varsa bu çalışma programını gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>